Dyrektorzy Hospicjum

2010 r. 20 grudnia – Ordynariusz Bydgoski, Ks. Biskup  Jan Tyrawa dekretem powołuje Ks. Prałata płk. Józefa Kubalewskiego na proboszcza par. Świętych Polskich Braci Męczenników, który zostaje jednocześnie nowym Dyrektorem Hospicjum.

20190227 112410 HDR

   Ks. Romuald Biniak

syn Jana i Stefanii

ur. 17 stycznia 1941 roku w Bydgoszczy

        dyrektorZałożyciel pierwszego w Województwie Kujawsko-Pomorskim Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przy Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. Mianowany przez Ks. Kardynała Józefa Glempa jego dyrektorem, funkcję  pełni do 27 listopada 2010 r.     Ks. Prałat Romuald Biniak na początku 1990 roku skupił wokół siebie osoby, z których wyłoniła się grupa inicjatywna licząca 40 osób. Zgromadził lekarzy medycyny różnych specjalności, pielęgniarki i ludzi  z poza świata medycznego: nauczycieli, pracowników naukowych, prawników, ekonomistów i wielu innych, którzy swój wolny czas i umiejętności pragnęli poświęcić wsparciu człowieka cierpiącego. Miejscem spotkań stał się przykościelny klub EMAUS (parafia  Św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy)     Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki zostało założone w 17 maja 1990 roku dekretem Prymasa Polski Józefa Glempa, jako pierwsze w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Swoją działalność Hospicjum rozpoczęło w formie opieki domowej.  Przez wszystkie lata rozwija się powiększając swoje zasoby lokalowe,  jak i zakres działalności. Zabiegał także wokół zdobywania środków finansowych na funkcjonowanie Hospicjum. Był wykładowcą z zakresu opieki duchowej nad osobami terminalnie chorymi dla studentów. Zgodnie z przyjętym statutem Hospicjum powstało dla zapewnienia wszechstronnej opieki medycznej, psychologicznej, duchowej i społecznej nad chorymi znajdującymi się w terminalnym okresie choroby nowotworowej i innych chorób. Wspierając również rodziny w czasie trwania choroby jak i podczas żałoby. Cieszył się uznaniem w środowisku i nierzadkimi podziękowaniami rodzin i samych chorych. Największym osiągnięciem jest zmiana stosunku w odniesieniu do osób terminalnie chorych w świecie medycznym i oddziaływanie społeczne oraz zainteresowanie opieką hospicyjną mieszkańców Bydgoszczy i najbliższych okolic. Dzięki Jego inicjatywom i osobistemu zaangażowaniu, został wyremontowany i przejęty  w użytkowanie nieczynny parterowy budynek Szpitala Miejskiego, otwarty jako Oddział Stacjonarny (1992 rok), po wielokrotnych przebudowach powiększony z 4 do 18 łóżek Dziś to budynek piętrowy z zainstalowaną windą, spełniający wysokie standardy jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, w którym odbywają się cykliczne spotkania z rodzinami chorych, osieroconych, szkolenia dla wolontariuszy, programy specjalizacyjne dla lekarzy, pielęgniarek itp. Koncerty i inne programy artystyczne (kulturalne). Budynek został przekazany na własność 10 listopada 2005 przez władze miasta Bydgoszczy. Od stycznia 2008 roku rozpoczęto budowę nowego pawilonu.

Ks. Prałat Romuald Biniak otrzymał odznaczenia:

  •      Podziękowanie od Zespołu Szkół Gastronomicznych

  •      im. Jarosława Iwaszkiewicza w Bydgoszczy

  •     Protektor czynny Archikonfraterni Literackiej w Warszawie (1990 rok)

  •      w 1999 roku uznany został „Człowiekiem Roku

  •      Medal Prezydenta Bydgoszczy i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

  •      Medal Kazimierza Wielkiego (2003)

  •      Złoty Krzyż Zasługi (2004 rok)

  •      Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. (2010 rok)

    Ks. Prałat Romuald Biniak zmarł dnia 27 listopada 2010 r.

hosp 2012 plansza eu

 


logobaner

 Hospicjum 

im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
przy Parafii
Św. Polskich Braci Męczenników

ul. Ks. prałata Romualda Biniaka 3
85-862 Bydgoszcz
całą dobę - tel. 52 361 48 51
tel./fax. 52 370 31 90
KRS 0000225818
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.